CANCELLED (Competitiveness through the Lens of Cliometrics)

THE EVENT IS CANCELLED BECAUSE OF FRENCH SANITARY MEASURE

AZ ESEMÉNY ELHALASZTÁSRA KERÜLT A FRANCIA FÉL EGÉSZSÉGÜGYI INTÉZKEDÉSEI MIATT

Competitiveness through the Lens of Cliometrics

lecture given by

Claude Diebolt

professor of Economics

former president of the French Economic Association

Claude Diebolt, a professor of economics and former president of the French Economic Association, presents the historical aspects of competitiveness. The lecture explores how historical experiences help us understand the processes the economy. What is cliometry and what is its added value in economic analysis? To what extent are historical examples relevant to economic and sustainability policies? What can we learn from the past?

(Claude Diebolt francia közgazdász professzor, a francia közgazdasági társaság egykori elnöke előadásában bemutatja a versenyképesség történelmi aspektusait. Az előadás körbe járja, hogy miképp segítenek megérteni a gazdasági folyamatokat a történelmi tapasztalatok. Mit jelent a kliometria és mi a hozzáadott értéke a gazdasági elemzés tekintetében? Mennyiben relevánsak a történelmi példák a versenyképességi és a fenntarthatóságot elősegítő gazdaságpolitikai intézkedések tekintetében? Mit tanulhatunk a múltból?)